V současné době probíhá chvályhodné zateplování, bohužel však v nevhodnou dobu
Rorýsi se zabydleli ve městě místo skal
Stávají se paradoxní situace. Ptáci, kteří žili původně ve skalách, se zabydleli v těsné blízkosti člověka - ve větracích šachtách paneláků. Nikomu zde nevadí, žijí v naprostém souladu s člověkem. Zkrášlují letní dny svým zpěvem a rychlým akrobatickým letem. Chytají hmyz v blízkosti paneláků, vyvedou u nás mladé a po třech měsících pobytu u nás odlétají do Afriky. Zůstávají u nás nejkratší dobu ze všech tažných ptáků.
Rorýs - obdivuhodný dokonalý letec
Hledáme-li dokonalého letce, pak jsme jej našli. Rorýs tráví většinu života ve vzduchu a při aktivním letu dosahuje rychlosti 90 - 200 km/hod. Je nejrychlejší z našich ptáků. Udává se, že mladí rorýsi se po vylétnutí z hnízda celé 2 roky nedotknou země. Ve vzduchu loví potravu, koupou se v dešti, spí a dokonce se na obloze i páří. Po dvou letech si pohlavně dospělí ptáci najdou svého druha či družku a začnou stavět hnízdo z materiálu, který pochytají ve vzduchu (peříčka, stébla, srst).
Hnízdění rorýsů
Hnízdí pouze jednou za rok (hlavně květen - červenec) a nejčastěji snáší 2 - 3 čistě bílá vajíčka, na nichž střídavě sedí oba rodiče (18 - 20 dnů). Za chladných dnů a v noci snůšku zahřívají oba rodiče současně. Protože jsou rorýsi potravně velmi závislí na průběhu počasí, musí při špatném počasí lovit daleko od svých hnízdišť. Naštěstí jsou na to mláďata uzpůsobena. Dokáží vydržet bez potravy až 9 dní, aniž by to narušilo jejich vývoj (krmení do 50 dní). Průměrný rorýsí život je dlouhý 7 let. Nejstarší známý rorýs se dožil 21 let.
Zateplování paneláků
Zateplit panelák je chvályhodná věc - ušetří se na tepelné energii, na penězích za topení, panelák je najednou mnohem hezčí. Bohužel se však může stát a jistě stává i toto: Postaví se lešení. Řemeslníci nalepují polystyrén. Rorýsí samečci se zoufalým lítáním kolem lešení snaží řemeslníkům vysvětlit: "POZOR, MY TADY MÁME MLÁĎATA A NAŠE SAMIČKY!" Řemeslníci jim však nerozumí, jsou zabráni do práce a možná i obdivují krásu rorýsů. Polystyrénem přelepí i všechny větrací šachty, do polystyrenu se vloží trubky, větrací šachty se osadí mřížkou a celá nová generace ptáčat rorýsů je zaživa pohřbena, možná i s rorýsím rodičem. Podle názorů ornitologů v těchto větracích šachtách můžou přebývat i netopýři, to se ovšem těžko dokazuje.
Stavebním firmám, společenstvím vlastníků, družstvům,…
Naplánujte či přeplánujte si prosím zateplením až na srpen, rorýsi tak mohou spolehlivě odletět domů. Likvidovat jakákoliv hnízda, rušit jakékoliv volně žijící ptáky při hnízdění a zabíjet tyto ptáky je porušení zákona 114/92 Sb. Rorýs je navíc ohrožený druh.
Snažím se věřit tomu, že pokud se stávalo, že rorýsi zůstali za mřížkou a že přišly o velké množství svých hnízdišť, stávalo se to z nevědomosti. Takže zateplujte, ale po 10. srpnu. Zanechejte všechny větrací otvory a nechte je bez mřížek. Větrací otvory by měly mít nejlépe podélný tvar o rozměrech min. 3,5 cm na výšku a 7 cm na šířku. Aby do otvoru neteklo, lze to ošetřit tím, že by se trubka šikmo seřízla, čímž vznikne jakoby stříška.
V Poličce se v tomto smyslu stala řada chyb. Nechceme nikoho nijak napadat. Nechceme nikomu dělat problémy, ale problém tu je a bude se muset vyřešit. A pokud k řešení nebudou stavební firmy, vlastníci apod. nakloněni, bude muset tuto zapeklitou situaci řešit ČIŽP.
K článku byly využity údaje z www.mos-cso.cz
A21 Polička, ČSOP Polička |