Pardubice Lidé, kteří se obávají, že plány obcí či velkých firem poškodí životní prostředí v jejich okolí, nejsou na své souboje s úřady sami. Mohou se obrátit na Ekologický právní servis v Táboře. Tato nevládní, nekomerční a nepolitická organizace právníků a studentů práv hájí práva občanů a životního prostředí v České republice. „V poslední době v Pardubickém kraji spolupracujeme se sdružením, které se brání otevření lomu u Hněvětic u Skutče nebo jsme konzultovali připomínky občanů ke skládce komunálního odpadu v Nasavrkách u Chrudimi,“ říká právník organizace Michal Bernard.
* Jakým způsobem mohou lidé vyjádřit svůj nesouhlas se záměry radnic či investorů?
K základním způsobům patří petice, referendum nebo založení občanského sdružení, které má ve stanovách ochranu přírody a krajiny. To je velmi účinný právní nástroj. Sdružení může podat takzvanou generální žádost na příslušné správní orgány, aby je informovaly o zahajovaných řízeních, kde mohou být zájmy přírody a krajiny dotčené. K těm patří třeba územní řízení, povolení k těžbě, ale i kácení stromů a podobně. Těch se pak může účastnit, uplatnit své připomínky, psát odvolání nebo podávat správní žaloby.
* Na co musí lidé při organizaci petiční akce nebo výzvy k referendu pamatovat?
Petice, stejně jako výzva k vypsání místního referenda, musí na každém archu obsahovat text petice či výzvy a otázku, která se má v referendu položit. Pod tím musí každý uvést jméno a příjmení, plnou adresu a podpis. Uvádí se také kontakty na petiční výbor.
* Jak s peticí či žádostí o referendum občanského sdružení musí obec naložit?
Peticí se musí zastupitelé zabývat, nejsou ale povinni se jí řídit. Naopak rozhodnutí občanů vzešlé z referenda musí obec respektovat, i když se mu často nejrůznějšími obstrukcemi brání. Pokud by je radnice ignorovala, může nadřízený krajský úřad zastupitelstvo odvolat. Referendum je platné, jestliže se jej zúčastní více než polovina oprávněných voličů obce.